14.11.2021 odbył się koncert uświetniający 110 urodziny ks.Stanisława Ormińskiego Sdb.
Wybitny Salezjanin, kompozytor, działacz kultury, ambasador kultury Polskiej w Europie , a nade wszystko Salezjanin z niesamowitą charyzmą która przyciągała na próby chóru, scholki i orkiestry rzesze ludzi chcących wielbić Boga muzyką.
Koncert był naszym podziękowaniem za jego posługę i wychowanie pokoleń muzyków i miłośników muzyki.
Tak samo jak różnorodna była działalność ks. Ormińskiego tak i nasze spotkanie obfitowało w kompozycje o tematyce religijnej oraz patriotyczne pokazujące jak piękny testament muzyczny zostawił nam ks. Stanisław.
Na scenie wystąpił Chór Lira im.ks.Stanisława Ormińskiego. To zaszczyt móc obrać patronem Salezjańskiego Muzyka. Ksiądz Stanisław był dyrygentem chóru w latach 1961-1987 . Dzięki niemu zarówno chór jak i orkiestra rozrosły się do ponad 100 muzyków. Ambasador muzyki polskiej za granicą. Przyjaciele w całej Europie wspierali chórzystów podczas licznych wyjazdów w kraju i poza nim.
Dzięki niezliczonym aranżacjom i kompozycjom ks. Ormińskiego nasza biblioteka chóralna może poszczycić się unikatowymi utworami w różnorodnym charakterze.
Jednym z najbardziej znanych utworów na całym świecie jest Apel Jasnogórski. Ten hymn To nasze dziedzictwo i duma dlatego staramy się pielęgnować pamięć o nim.
Wystąpili :
Gdyński chór kameralny dyrygent Piotr Klemenski
chór Lira im.ks. Stanisława Ormińskiego dyrygent Katarzyna Januszewskasopran solo Katarzyna Januszewska
Fortepian Adam Ćwiek